fbpx

Bir Eve Taşındıktan Sonra Ne Yapılması Gerekir?

Bir Eve Taşındıktan Sonra Ne Yapılması Gerekir?

Bir Eve Taşındıktan Sonra Neler Yapılması Gerekir

Taşınma sürecini başarılı bir şekilde atlattınız. Yeni evinize geldiğiniz fakat yapmanız gereken şeyler henüz bitmedi. Kollarınızı sıvayın ve diğer önemli işlerinizi yapmak için harekete geçin. Bu aşamada bir liste hazırlamanız size faydalı olacaktır. Bu sayede hem sürecinizi kolay yönetirsiniz hem de taşındıktan sonra yapmanız gereken işleri hızlı bir şekilde halletmiş olursunuz.

İşte size taşındıktan sonra yapmanız gerekenlerin listesi:

 1. Evcil Hayvanlarınızın İhtiyaçlarını Gözden Geçirin

Evinizi temizlemeniz bile, eğer bir evcil hayvanınız varsa size yardımcı olacaktır. Özellikle kedi ve köpeklerin koku konusunda gelişmiş bir algılama düzeyi vardır. Evde daha önce yaşamış olan insanların kokusunu hayvanlarca kolayca alabilirler. Bu da onların varlıklarını işaretlemeleri için tetikler. Bu kokular yüzünden evcil hayvanınız hala yabancı bir çevrede olduğunu düşünebilir.

Köpekler ve kediler ayrılık endişesi taşıyan canlılardır. Bu nedenle özellikle yeni evinize taşındığınız ilk haftalarda evcil hayvanınızı yakından gözetlemeniz gerekir. Hayvanlarınıza bakın: depresif mi hissediyorlar? Daha önce yedikleri yemekleri yemeyi bıraktılar mı? Önceden davrandıklarının dışında davranışlar sergiliyorlar mı?

İlk günlerde kedinizi içeride bırakın. Eski evinizde kullandıkları oyuncakları ile birlikte olmalarına özen gösterin. Evcil hayvanınızla evi yavaş bir şekilde tanıştırın. Acele etmenize gerek yok. Bir gün bir oda. Yeni evde hayvanlar farkı şeyler görür, duyar ve koklarlar. Köpekleriniz için de aynı şey geçerli. Onları yavaş yavaş çevredeki yeşil alanlarda gezdirin. Bu onların ortama daha acısız ve kolay bir şekilde adapte olmalarına yardımcı olacaktır.

 1. Adresinizi Değiştirin

Çok açık bir şekilde ortada olduğu üzere, yeni bir eve taşındığınız zaman yeni bir adresiniz olur. Eğer daha önceden postaneye adresiniz ile birlikte kayıt olamadıysanız, şimdi olmanızın zamanı geldi.

Daha da önemlisi, bu arkadaşlarınıza ve ailenize taşındığınızı bildirmeniz için güzel bir fırsat. Sosyal medya hesabınız üzerinden basit bir şekilde “ben taşındım” yazın ve yeni adresinizi post edin. Kişisel bilginizi yalnızca aile ve arkadaşlarınız ile paylaştığınızdan emin olun. Tabi ki bankalar, kredi kartı şirketleri ve sigorta şirketleri ile de iletişime geçmeniz gerekir.

Eğer şehir değiştirdiyseniz, oy vermek için gerekli şirketler ile iletişime geçmeyi unutmayın.

 1. Çocuğunuz için İyi bir Okul Bulun

Aslında bu adım ile taşınmaya başlamadan önce ilgilenmeniz gerekir. Fakat yapmayı unutmuş olabilirsiniz. Eğer yeni bir şehre taşındıysanız, çocuğunuzun yaşına uyan bir okulu en kısa sürede bulmanız gerekir.

Çocuklarınız için iyi bir okul bulmak istiyorsanız, araştırmaya yapmaya internet üzerinden başlayabilirsiniz. Bu konu hakkında hassas davranmanın diğer bir yöntemi iş arkadaşlarınıza ya da komşularınıza tavsiye sormaktır. Hangi yöntem size uygunsa (iki yöntem birlikte de olabilir) o yöntem üzerinden araştırma yapmaya başlayın. Okulunuzu keşif ederken okulun öğretmenleri ve yönetimi ile önceden konuşmanız size fayda sağlayacaktır.

 1. Sağlık Sağlayıcıları Bulun

Yeni bir eve taşındığınız zaman yapılması gereken en önemli şeylerden bir tanesi de sizin için en doğru olan sağlık sağlayıcısını bulmaktır. Gerçekte bu görev, önemlinin ötesindedir.

Eğer geçmiş tavsiyeleriniz iyi ise, endişe etmeniz gereken hiçbir şey yok. Fakat eğer iyi referanslarınız yok ise, sizin, çocuklarınız, aileniz ve evcil hayvanlarınız için en doğru olan doktoru bulmanız gerekecek. Sağlık sağlayıcılarını bulmak çocuğunuz için iyi bir okulu bulmaya benzer bir süreçtir.

Eğer amacınız güvenilir bir diş doktoru ya da veteriner bulmak ise, araştırma yapmaya online olarak başlayabilirsiniz. İş arkadaşlarınızdan, komşularınızdan ve ailenizden tavsiye isteyebilirsiniz. Sizin için önemli olan ilaç ihtiyaçlarını gözden geçirin.

Eve Taşındıktan Sonra Neler Yapılır

 1. Evinizi Kendi Zevkinize Uygun Olarak Döşeyin

Yeni bir eve taşınmak, yeni yuvanızı kendi zevkinize göre yeniden tasarlamak ve yeni parçalar eklemek için harika bir fırsattır. Şimdi sizin zevkinizi ortaya çıkarmak için iyi bir iç mimar ile çalışmanın tam sırası.

Değişik formlar, renkler ve malzemeler ile evinizi yeniden dekore ederken çok keyif alacaksınız. Farklı dekor teknikleri sayesinde salaş, güzel, rahatlamış ve aklınıza gelen farklı atmosferleri yaratabileceksiniz. Evinizin güzelliğini ön plana çıkarmak için bir iki tane yerinde ışık kaynağı eklemeniz önemli. Masanın üzerinde canlı bir çiçek buketi de iyi gider. Çiçekler ve diğer canlı bitkiler sayesinde evinizin içine pozitif enerji akmaya başlayacak.

 1. Komşularınızı Evinize Davet Edin, Onları Selamlayın

Yabancı bir ortama giren herkes, iyi bir rehbere ihtiyaç duyar. Yeni ev, yeni şehir, yeni ülke…  Size yabancı gelen bütün bunlara alışmanız biraz zaman alabilir. Bu zamana kadar kendinize yeni arkadaş edinmeniz size yardımcı olacaktır.

Bütün kolilerinizi açmış olsanız bile, yan komşularınızın yanına gidip onlara merhaba diyebilirsiniz. Selam, nasılsın, ben senin yeni komşunum demeniz, sıcak bir merhaba olarak değerlendirilecek. Bu selamlaşma sizin iyi bir başlangıç yapmanıza da yardımcı olur. Aynı zamanda yerel mekanı tanımanız için de iyi bir şanstır.

 1. Finansal Durumunuzu Yeniden Gözden Geçirin

Yeni bir eve taşınmak maliyetlidir. Bir kere yeni evinize yerleştikten sonra, oturup mali durumunuzu değerlendirmenizde fayda var. Taşınmadan önce planladığınız bütçeye uymayı başarabildiniz mi? Yoksa bütçenin dışına çıkıp fazladan harcamalar yapmak zorunda mı kaldınız? Eğer beklediğinizden daha fazla para harcamak zorunda kaldıysanız aşağıda yer alan ipuçları size yardımcı olacak.

 • Para biriktirmeye başlayın. Nasıl para biriktirebileceğinize dair ipuçlarını araştırmaya başlayın. Yeni evinize bir kumbara alabilirsiniz.
 • Harcamalarınızı nasıl en aza indirebileceğinize bakın. Gerçekten ihtiyacınız olan ürünleri mi satın alıyorsunuz yoksa boşa para mı harcıyorsunuz? Bir liste yapın. Neyin gerçekten bir gereklilik olduğunu keşif edin. Lazım olmayan ürünleri satın almayın.
 • Tasarruf planı yapın. Plan. Plan. Plan. Her şey plan yapmak ile başlar. Eşiniz, aileniz, oda arkadaşınız ile oturun ve tasarruf konusunda hazırlanın. Önünüzde yazılı bir plan olması her şeyi daha kolaylaştırır.
 1. Güvenliğiniz için Kilitleri Değiştirin

Eğer evinizin içinde birden bir yabancı belirmesini istemiyorsanız, kilitlerinizi değiştirmeniz iyi olur. Yeni bir kilit almanız size ortalama 20 dolara mal olur. Kilidi değiştirmemeniz ise hem ailenizin güvenliğini ihlal eder hem de mali anlamda eşyalarınızın çalınmasına yol açabilir. Eğer kilit değiştirmeyi bilmiyorsanız bir çilingirden yardım alabilirsiniz.

 1. Temizlik Yapmak için Kollarınızı Sıvayın

Yeni evinize başarılı bir şekilde eriştiniz. İyi bir başlangıç yapmak için de derinlemesine ve iyi bir temizlik yapmanın vakti geldi. Bütün o kutuları açmanız sizi toz, kir ve pis içinde bırakabilir. Her şeyin tozunun alındığından emin olmanız gerekir. Bütün eşyalarınız parlak, yerli yerinde ve düzenli olmalıdır. Eğer yer döşemelerinde halı varsa önce süpürün. Derinlemesine temizlik yapmak ve halı içindeki bakterilerden ve mikroplardan kurtulmak için buhar temizliğinden faydalanabilirsiniz. Özellikle yürümeyi bilmeyen bebeğiniz varsa bu önemli bir adımdır. Buhar makineniz yoksa profesyonel halı temizleyicilerinden yardım alın. Parkelerin olduğu kısımlar için mop yapın. Parkeleri parlak gösteren ve odayı hoş kokutan deterjanlar bulunur. Bu deterjanlardan faydalanın ve evinizi bir yuvaya dönüştürün.

Yorum Yap
Yorumlar

Yorum Yok!