fbpx

Ev Taşımayı Kolaylaştırmanın 5 Yolu

Ev Taşımayı Kolaylaştırmanın 5 Yolu

Ev taşımayı kolaylaştırma yöntemleri ile külfetli bir iş olan ev taşıma kolay bir hale getirilebilir. Çünkü ev taşıma hafife alınacak bir olay değildir. Eğer ev taşımayı kolaylaştırmak için birtakım yöntemler uygulanmazsa ve ev taşıma öncesi hazırlık yapılmazsa ev taşıma adeta bir işkenceye dönüşür. Evin taşınacağı gün tüm işler birbirine girer. Bu ve bunun gibi durumların da önüne geçmek için ev taşımayı kolaylaştırıcı önlemler almak gerekir. Bu sayede ev taşıma süreci keyifli geçer, siz de sıkıntı yaşamamış olursunuz.

Plan Yapın

Ev taşıma işi eğer hazırlık yapılmazsa çok yorucu bir hâl alır.Kolay bir şekilde ev taşımaiçin de planlı ve programlı bir şekilde evin taşınması gereklidir. Planlarınızı yeni bir eve taşınacağınız kesinleştiği andan itibaren yapmaya başlamanız, evinizi taşımayı kolaylaştırma konusunda atılmış önemli bir adımdır. Bunun için de eşyalarınızın listesini hazırlayın. Bu listelerde eşyalarınızı kategorize edin. Kırılacakları, plastikleri, camları, porselenleri, bitkilerinizi kategorilere ayırın. Kategori sayısını eşyalarınızın türlerine göre belirleyebilirsiniz, yazımızda örnek olarak belirtilmiştir. Kategorilere göre liste hazırlayın. Aynı türden eşyalarınızı bir koliye koyun. Koliye isim verin. Mesela kırılacak türden eşyalarınız toplam 5 koliyse, kırılacak eşyalar-1, kırılacak eşyalar-2 … diye isimler koyabilirsiniz. Ardından her kolinin içine de o kolide olan eşyaların listesini koyun. Mesela kırılacak eşyalar-1 kolisinin içinde kırılacak eşyalar-1 listesi olsun. Koliyi açtığınızda listeye göre eşyaların durumuna bakın. Böylelikle kayıp bir eşyanız varsa kolay bir şekilde tespit edersiniz. Bu ve bunun gibi yöntemlerle ev taşıma kolay bir hâle gelebilir. Yazımızda sadece bir tanesini örnek verdik. Bu yöntemlerin içeriği de sizin hayal gücünüze bağlı.

Gereksiz Eşyaları Ayırın

Evinizde ihtiyacınız olmayan, arızalı, hasar görmüş ya da sebepsiz yere istemediğiniz eşyalarınız varsa bunları evinizi taşımadan haftalar önce isterseniz satın isterseniz hediye olarak birine verin son çare olarak da çöpe atın. Çünkü bu gereksiz eşyalar taşınacağınız gün ayağınıza dolanacak, boş yere bir karmaşaya yol açacaktır. Bu eşyaları belirlerseniz, evinizin taşınacağı gün taşımacılara bu durumu belirtirsiniz. Onlar da bu eşyaları taşımaz hem de yeni gittiğiniz evde de eşyaları yerleştirirken rahat edersiniz.

Kaliteli Bir Ev Taşıma Şirketi ile Anlaşın

Ev taşımayı büyük ölçüde kolaylaştırmak için atılacak adımlardan biri de işini iyi yapan, önemseyen ve görevlerini bilen bir ev taşıma şirketi ile yola çıkmaktır. Çünkü ev taşıma işleminin büyük bir kısmını ev taşıma şirketi halledecektir. Size düşen görevler ise ev taşıma sürecinin öncesinde birtakım hazırlıklar yapmaktır. Gerisi ise ev taşıma şirketine kalıyor. Bu yüzden de iyi bir ev taşıma şirketinin de önemi oldukça büyük. Bu kadar önemli bir mevkide olan ev taşıma şirketi de eğer işini iyi yapmayan ve önemsemeyen bir şirket ise de ev taşıma olayı sorunlu bir hâl alır. Bu ve bunun gibi olayların yaşanmasını engellemek için de ev taşıma şirketi tercihi yaparken aceleci davranılmamalı, geniş ve kapsamlı bir araştırma neticesinde ev taşıma şirketi seçilmelidir. Çünkü piyasada işini iyi yapmayan ev taşıma şirketlerinin sayısı oldukça fazladır. Eğer araştırmadan, soruşturmadan adeta kesip atarak bir ev taşıma şirketi tercihinde bulunursanız işini iyi yapmayan ve önemsemeyen ev taşıma şirketlerinden birine denk gelebilirsiniz. Böylelikle de ev taşıma konusunda büyük sıkıntılar çekebilir hatta ve hatta şirket, evi taşımayı yarıda bırakıp bile gidebilir.

 

Abonelik İşlemlerini Günler Önceden Halledin

Abonelik işlemleri; doğalgaz, su, elektrik, telefon, televizyon ve dergi abonelikleri gibi abonelikleri taşınmanıza günler kala halledin. Çünkü yeni taşınacağınız eve bu aboneliklerin transfer edilmesi uzun sürebilir. Bu süreçte de bu hizmetlerden mahrum kalabilir, elektriğinizin gelmemesi, doğalgazın kesilmesi gibi durumlarla karşı karşıya gelebilirsiniz. Ayrıyeten eski evinizdeki saatlerin ve yeni evinizdeki saatlerin fotoğrafları mutlaka taşınmadan önce çekin. Bu sayede beklenmedik durumlarla karşılaşırsanız, kullanmadığınız hizmetin ücretini ödemek zorunda kalmazsınız. Çektiğiniz fotoğraflarla bunu kanıtlarsınız.

Taşıma Şirketiyle Eşyalarınız Hakkında Konuşun

Parçalara ayırılabilecek eşya varsa bu eşyaların nasıl parçalara ayrılacağını, kırılacak eşyaları ve sizin için manevi değeri olan eşyaları taşıma şirketine, taşıma işlemi başlamadan önce bildirin. Çünkü onlar da müşteri memnuniyeti kapsamında sizin isteklerinize kulak verecek, sizin isteklerinize göre eşyalarınızı taşıyacaktır. Eğer bu tarz konuları taşıma şirketiyle konuşmazsanız eşyalarınız taşınırken birtakım zararlar görebilir. Zahmetsiz ev taşıma için bu konuları konuşmayı ihmal etmeyin.

 

Yorum Yap
Yorumlar

Yorum Yok!