fbpx

Ev Taşırken Özel Eşyalar Nasıl Paketlenmelidir?

Ev Taşırken Özel Eşyalar Nasıl Paketlenmelidir?

 

Taşınmada özel eşyaların paketlenmesi çok dikkatli bir şekilde yapılmalıdır. Ev taşıyacak olan kişilerin en özen göstermesi gereken konulardan bir tanesi evdeki eşyaların paketlenmesidir. Ev taşınmadan birkaç gün önce paketlemeye başlanmalıdır. Bu paketlemelerin itinalı ve planlı bir şekilde yapılması hem hiçbir eşyaya zarar gelmemesini hem de taşınma işleminin hızlı bir şekilde bitmesini sağlayacaktır.

Paketleme İçin Gerekli Olan Malzemeler Nelerdir?

Paketleme yapmaya başlamadan önce gerekli olan tüm malzemelerin sağlanması lazım. Ev taşırken paketleme için en çok ihtiyaç duyulan malzeme kağıttır. Kağıt yerine gazeteler de rahatlıkla kullanılabilir. Pek çok insanın evinde gazete olacağı için geçmiş günlerin gazetelerinin paketleme için kullanılması iyi bir çözümdür. Bunun yanı sıra koli ve koli bandı da yine ihtiyaç duyulan şeylerdendir. Paketlenecek olan eşyaya göre kullanılacak malzemeler de farklılık gösterebilir. Örneğin özel eşyaların paketlenmesi için ekstra malzemelerin tercih edilmesi eşyaların zarar görmemesi için oldukça önemlidir.

Paketlemeye En Az Kullandığınız Eşya İle Başlayın

Taşınmanın rahat bir şekilde gerçekleştirilebilmesi için iyi bir plana ihtiyaç vardır. Taşınmaya başlamadan önce plan yapmış olan kişilerin taşınma işlemleri de sorunsuz bir şekilde halledilebilecektir. Plansız bir şekilde taşınılıyorsa eğer büyük bir kaos ile karşı karşıya kalınabilir. Planlanması gereken şeylerden bir tanesi ilk olarak hangi odanın toparlanacağı ve hangi eşyaların paketleneceğidir. Bu konuda sıklıkla önerilen şey en az kullanılan eşyanın ilk paketlenmesidir. Çünkü paketleme işlemi kısa bir sürede tamamlanmaz. Paketleme yapılmaya devam edilirken bir yandan da evde yaşamaya da devam edilir. Bundan dolayı size lazım olan eşyaları en son paketlemelisiniz. Bu yöntem doğrultusunda hareket edildiğinde ilk olarak kitaplar, biblolar, takılar paketlenebilir. En son ise mutfaktaki eşyaların paketlenmesi bir sorun yaşamamak adına tercih edilebilecek bir yoldur.

Giysileri Pratik Şekilde Paketlemenin Yolu

Giysilerin paketlenmesi basit bir şeydir. Bozulma ihtimali olan kıyafetler dışında olan giysilerin paketlenmesi için çok fazla özen göstermeye gerek yok. Giysi paketlemesinin daha pratik olması için önerilen şey ise vakumlu poşetlerin kullanılmasıdır. Bu vakumlu poşetler sayesinde poşetlerin içlerindeki hava elektrik süpürgesi ile alınabilir. Böylece fazla kıyafet çok az yer kaplayacak şekilde paketlenebilir. Bu da size büyük alanın kalmasını sağlar. Bu yöntem oldukça avantajlıdır. Fakat vakumlu poşetlerin bir dezavantajı da vardır. O da kıyafetlerin kırışacak olmasıdır. Ancak ütü yapılarak bu kırışıklıklardan kolay bir şekilde kurtulabilmek mümkündür.

Cam Eşyalar İçin Balonlu Naylon Kullanın

Cam eşyalar nasıl paketlenir sorusunun cevabı ev taşıyacak kişiler için oldukça önemlidir. Kırılma ihtimali olan eşyalar ilk olarak kağıda sarılmalıdır. Şayet kağıt gözünüze ince geldiğiyse bir kat daha kağıt ile sarılabilir. Bunun yanı sıra bardak gibi içi boş bir eşya söz konusuysa bu boş alana da kağıt sıkıştırmak etkili bir yöntemdir. Evinizde çok değerli bir eşya varsa ve bu eşyaya kesinlikle zarar gelmesini istemiyorsanız da paketleme için balonlu naylon kullanabilirsiniz. Bu naylonları ev ürünleri satan mağazalarda bulmak mümkündür. Balonlu naylonlar düşmenin neden olabileceği hasarı dahi en aza indirebilecek niteliktedir.

Eşya Taşımada Tencerenin Önemi

Eşyaların paketlenmesi için yer tasarrufu sağlamak oldukça önemlidir. Örneğin bunun için vakumlu poşetler kullanılabilir. Bunun yanı sıra gösterilebilecek bir başka örnek ise tencerelerin içleridir. Ne şekilde paketleme yapılırsa yapılsın tencerelerin içleri boş kalacaktır. Bundan dolayı bazı eşyaların bu tencerelerin içerisine konması büyük oranda yer tasarrufu yaratacaktır.

Beyaz Eşyaların Paketlemesine Özen Gösterin

Cam eşyaların yanı sıra beyaz eşyaların paketlenmesi de ev taşımanın en önemli konularından bir tanesidir. Beyaz eşyaların nakliye sırasında hasar görme ihtimalleri oldukça yüksektir. Bundan dolayı da itinalı bir şekilde paketlenmelidir. Beyaz eşyalarına hiç zarar gelmesini istemeyen kişiler nakliyat şirketleriyle anlaşabilirler. Bu şirketler taşımacılığın yanı sıra beyaz eşyaların paketlenmesi konusunda da bilgilidir. Nakliye firmaları eşyaları taşımadan önce paketleyecek ve herhangi bir hasar almalarını önleyecektir.

Beyaz eşya paketlemesini kendileri yapacak olan kişilere ise verilebilecek en önemli tavsiyelerden bir tanesi arka kısmındaki motor açık olacak şekilde paketlemenin yapılmasıdır. Arkası açık kalacak şekilde buzdolabın her tarafı sarılmalı ve kalın bir ip ile tutturulmalıdır. Beyaz eşyaların dik bir şekilde taşınması da önemlidir. Ayrıca kamyona yerleştirilecekse de bu beyaz eşyaların üstlerine farklı eşyalar konmamalıdır.

Mobilyaları Paketleme Yöntemi

Mobilyaların paketlenmesinin nasıl yapılacağı mobilyasına göre değişir. Fakat genel itibariyle mobilyalar streçler ile paketlenir. Ayrıca koltuklar söz konusuysa da ayaklarına karton da sarılabilir. Mobilyaların paketlenmesinin en önemli noktası ise demonte edilebilen mobilyaların öncelikle sökülmesi daha sonrasında paketlemesinin yapılmasıdır. Bu sayede mobilya çok daha rahat bir şekilde taşınabilir. Ancak beyaz eşyada olduğu gibi mobilyaların da paketlemesini nakliyat firmalarının yapması en doğru yöntemdir. Tecrübesiz kişilerin yaptığı paketleme yanlış ya da eksik olabilir bu da mobilyaların zarar görmesi anlamına gelebilir.

Yorum Yap
Yorumlar

Yorum Yok!