fbpx

Ev Taşırken Yorulmamanız İçin 13 İpucu

Ev Taşırken Yorulmamanız İçin 13 İpucu

Taşınmak, herkesin bildiği gibi acılı bir süreçtir. Fakat olmak zorunda değil. Sizin için taşınma sürecini kolaylaştırmaya yarayan bazı modern gün ipuçlarını bir araya getirdik.

Ev Taşırken Yorulmamanız İçin 13 İpucu

 • Toparlanın ve Yardım Yapın

Haydi yüzleşelim: Yaşadığınız süre boyunca birkaç tane fazladan ürünü evinizde biriktirdiniz. Şimdi bu ürünlerin sayısını aza indirmekten daha iyi ne olabilir? İhtiyacınız olmayan ürünleri toplamanız ve onların taşınması için üzerine bir de para ödemeniz, onları vermeniz için yeterli bir düşünce olmalıdır.

Ürünlerinizi düzene kurmak için taşınmanızdan bir iki hafta öncesinden başlamanız gerekir.

Kendinize sorun: bu ürünü en son ne zaman kullandım? Eğer uzun süre geçmiş ise, bu ürünleri birine vermenin zamanı gelmiş demektir. Bu sizin taşınmak için gerekli zamanı azaltacaktır.

Yardımlarınızı büyük yardım kuruluşlarına yapmayı deneyin: yardım organizasyonları yüksek miktarda ürünleri almak için işe yarar ve ürünlerin gitmesi gereken yerde olmalarını sağlar.

 • Liste Yapın ve Listeyi İki Kere Kontrol Edin

Planlama taşınma sürecinin iyi geçmesi için önemlidir. Birleştirici listeler olsa da oda oda için ayrı listeler de olsa bütün alanları kapsayacak bir plana ihtiyaç duyacaksınız.

Yerini değiştirmek istediğiniz ürünlerin hepsini gözden geçirin ve bir liste yapın. Böylece nakliyecileriniz sırada hangi ürünün taşınması gerektiğini bileceklerdir.

Yapabileceğiniz en kötü şey, maliyetlerinizi, bütçenizi ve alan ihtiyaçlarınızı düşürmek  ve kaynaklarınızı yönetmek için kendinize yeterli zamanı ve kaynağı tanımamak olacaktır.

 • Araçlarınızı Güncelleyin

Bir adresi değiştirmenin en gıcık yönlerinden bir tanesi telefon aramaları ve araçlarınızı güncellemek için evrak işleridir. Kim bir saat boyunca hatta beklemek ister? Kimse.

Konu taşınmaya geldiği zaman, güç şirketi Poershop daha az acılı yapar. Eğer bu web adresine giderseniz, 5 dakika içinde katılabilirsiniz ve onlar gerisi ile ilgileneceklerdir. Sıradaki iş bağlantısı için bile uygun bir aday olabilirsiniz. (Daha fazla detay için web sitesine kayıt olun)

Buna ek olarak Powershop uygulamasını indirmeniz mümkündür. Bu sayede taşınır taşınmaz elektrik giderlerinizi kontrol edebilirsiniz. Eğer kayıt olmak için bir arkadaşınızı getirirseniz, 75 Dolar değerinde gücü ücretsiz olarak alabilirsiniz. Bu sizin aylık faturanıza 3 ay boyunca 25 dolar değerinde yatar. Kazan kazan durumu!

 • Kendiniz Uygulayın

Eğer yüksek teknolojiye uygun olarak organize olmak istiyorsanız, Sortly gibi bir app indirmeniz (İOS için uygundur), toparladığınız paketlerinizin kontrolünü daha iyi sağlamanıza yardımcı olacaktır. Dosyalama sistemini kullanın ve ürünlerinizi kategorize edin. Gerekirse ihtiyaç duyabileceğiniz fotoğraf, not, güvenlik detayları ekleyin. Barkodları ve QR etiketlerini kutulara ekleyin. Bu sayede yeni evinize taşınırken daha kolay kutuları açarsınız.

Kat planınızı önceden planlayarak nakliyecilere zamandan kazandırabilirsiniz. Floorplanner isimli uygulama, siz taşınmadan önce kata ne sığacağı konusunda yardımcı olan oldukça etkili bir araçtır.

 • Basit Depolama

Eğer bazı ürünleri taşınma öncesi ve sonrası sırasında depolamak gerekiyorsa, Taxibox isimli uygulama hem uygun hem de bütçe dostu olacaktır.

Uygulama evinize bir kutu getirecek ve size bu kutuyu malzemeleriniz ile doldurmanız ve kutuyu kilitlemeniz için yeterli zamanı verecektir. Hazır olduğunuz zaman, kutu yeni evinize kargolanacaktır.

Ev Taşıma İpuçları

 • Kararınızı Aceleye Getirmeyin

Durumu dikkatli olarak gözden geçirin. Gerçekten kendi başınıza yaşamak için uygun bir aday olduğunuzu deniyor musunuz? Yoksa kararı aceleye mi getiriyorsunuz? Kendi başınıza yaşamak için gerekli yeterliliklere sahip misiniz? Kendinizi desteklemek için yeterli miktarda paraya sahip misiniz? Gerçek nedenlerden dolayı mı taşınmak istiyorsunuz.

 • Gerçekçi bir Bütçe Planı Çizin

Plan yapın. Plan yaparken saklanmış olan objeleri gözden kaçırmayın. Saklanmış objelerden kasıt depozitolar, aidatlar, ev için sigorta yapılması ile ilgili giderlerdir. Genel olarak konuşmak gerekirse, sahip olduğunuz gelirin 3’te 1’inden daha fazlasını kira için ödemeniz önerilmez. Giderlerinizi plan yaparken açık şekilde yazın. Daha sonra bu giderler arasından hangisini kısabileceğinize ve hangisine gerçekten ihtiyaç duyduğunuza bakın. Gelirinizi belirleyin. Eğer iyi bir işe sahipseniz ve aylık ödeme alıyorsanız, gerekli bütçenizi kısa sürede oluşturmanız mümkün.

 • Temel İhtiyaçlarınızı Bir Gece Öncesinden Toparlayın

Taşınma süreci çok stresli ve yorgun olacağından dolayı, gerekli temel malzemeleri toparlarken gözünüzden bir şeylerin kaçması ihtimali oldukça yüksektir. Bu nedenle bir gece öncesinden hazırlık yapmaya başlamanız sizin için kurtarıcı olacaktır. Topladığınız eşyalara kolay erişim sağlayabileceğinizden emin olun. Laptop’unuzu topladıklarınız arasına dahil etmenizde fayda var. Bu sayede değerli bir eşyanızı çalınması için korumuş olursuz.

 • Kıralacak Eşyalarınızı Paketlemek için (Tabaklar, bardaklar gibi) Köpük ve Kıyafet Kullanın

Taşınırken kırılması mümkün olan ya da diğer hassas malzemeleriniz daha fazla özen ister. Onları korumasız bırakırsanız eşyalarınız zarar görebilir. Bu yüzden eski yöntem köpükleri kullanabilirsiniz. Bu camların çizilmesinin ve kolayca kırılmasının önüne geçecektir. Köpük ile birlikte kıyafetlerinizi kullanabileceğinizi biliyor muydunuz? Tişörtler ve pamuklu kıyafetler bu amaç için harikadır. Hem ekstra koruma sağlamış olur hem de kıyafetlerinizi de diğer yandan toplamış olursunuz. İki kuş, tek taş!

 • Kutularınızın İçinde Ne Olduğunu Yazın

Taşınma sürecinde muhtemelen onlarca farklı kutunuz olacak. Etiketlerin üzerine içinde hangi malzemelerin olduğunu yazmanız size oldukça yardım olacaktır. Yeni evinize taşınmaya başladığınız zaman, odaya göre kutuları açmanız önemlidir. Önce salonu kurmak istiyorsanız, banyo eşyaları ile dolu olan koliden başlamayın. Yalnızca salon için hazırlamış olduğunuz kolileri açın. Bu sayede kutu açmak çok daha kolay yönetilebilir olacaktır.

Kutuları etiketlerken aynı zamanda kutunun yan yüzlerini etkiletmeyi unutmayın. Yalnızca sadece üstlerini etiketlemeyin. Kutular sıralı olsa da bu sayede kutuların içinde ne olduğunu kolayca görmüş olacaksınız.

 • Eğer Yapabiliyorsanız Taşınmadan Önce Banyoyu ve Mutfağı Önden Temizleyin

Önceden eve gidip temizlik yapma fırsatınız varsa yapın. Bu sayede eve taşındığınız zaman zamandan tasarruf edebilir, temizlik için sandığınızdan daha az zaman harcayabilirsiniz. Eğer duş perdesi bulunuyorsa, temizlik için gittiğiniz zaman yerine yenisini alın. Banyo için yeni havlular ve tuvalet kağıdı gibi gereklilikleri stoklayın. Taşındığınız günün sonunda eminim ki sıcak bir duşa hayır demeyeceksiniz.

 • Kırılmasını Önlemek

  için Pudra Formundaki Makyaj Malzemelerinizin İçine Pamuk Koyun

Makyaj malzemeleri taşınma sırasında en kolay kırılan malzemelerdendir. Onlar için ekstra önlem alarak talihsiz bir olayın yaşanmasının önüne geçmeniz mümkün. Bu ipucundan bir yere seyahat ederken de faydalanabilirsiniz. Bazı pudralar içinde kendisinin uygulayıcısı ile gelir. Bu pudraların içine pamuk koymanıza gerek kalmaz.

 • Ağır Eşyaları Kaldırması için Nakliye Firması ile Anlaşın

Her zaman taşınmak için bir nakliye şirketi ile anlaşmak zorunda değilsiniz. Fakat eğer taşınması gereken ağır yükler varsa, nakliyecilerin yardımı çok işinize yarayabilir. Nakliyeciler sayesinde kanepeyi merdivenlerden kimin çıkarması gerektiğini düşünmek zorunda kalmazsınız. Kaliteli bir ekip olması taşınma sürecinizin hızlanması için faydalı olacaktır. Nakliyeci kiralarken, firmalarda çalışan insanların profesyonel, sigortalı ve daha önce konu hakkında deneyimli olduğundan emin olmanız ve şirket hakkında daha önceden yazılmış olan yorumları okumanız gerekir.

Yorum Yap
Yorumlar

Yorum Yok!