fbpx

Ev Taşıyacaklara 9 Öneri

Ev Taşıyacaklara 9 Öneri

Taşınacaklara tavsiyelerin neler olduğunun bilinmesi taşınma işlemini çok kolay bir hale getirir. Bir evi tamamen toparlayıp başka bir eve taşımak çok büyük bir iştir. Bundan dolayı da taşınacak olan kişiler taşınmadan günler öncesinden bunun stresine girer. Fakat taşınmanın püf noktalarının neler olduğunu bilmek hızlı bir şekilde taşınabilmeyi olanaklı kılar. Taşınmanın sorunsuz bir şekilde bir an önce yapılabilmesi için en önemli şeylerden bir tanesi plan yapmaktır.

Planlama Yapın

Taşınacak kişilere en sık verilen tavsiyelerden bir tanesi liste hazırlanmasıdır. Listenin bu kadar önemli olmasının nedeni kolay bir şekilde plan yapılabilmesini sağlamasıdır. Taşınmadan önce plan hazırlanması taşınma işlemini çok büyük oranda kolaylaştırır. İlk olarak hangi odanın toplanacağı hangi eşyaların hangi sıra ile kolilere yerleştirileceğine karar vermek hem toplanmanın hem de yeni eve yerleşmenin hızlı bir şekilde olmasını olanaklı kılar. Bundan dolayı planlama kolay ve hızlı bir şekilde taşınmanın önemli noktalarından bir tanesidir.

Ön Temizlik Yapın

Taşınma işlemine geçmeden önce yeni ev temizlenmesi gereklidir. Taşınma sırasında yeniden temizlik yapılacaktır. Fakat eşyalar konmadan önce ön bir temizliğin yapılması şarttır. Taşınmaya başlamadan bir ya da iki gün önce yeni eve giderek temizliğin yapılması önemlidir. Boş evi temizlemek daha kolaydır. Bundan dolayı kısa bir sürede temizlik işlemi tamamlanabilir. Taşınacaklara tavsiyelerden birisinin ön temizlik olmasının nedeni eşyaların yeni eve daha derli toplu bir şekilde yerleştirilebilmesidir.

Paketleme Malzemelerini Önceden Alın

Ev taşımaya karar veren kişiler taşınma işlemine başlamadan önce taşınma için gerekli tüm malzemeleri önceden temin etmelidir. Örneğin taşınmanın en önemli malzemelerden bir tanesi kolilerdir. Bu koliler büyük marketlerden istenebilir. Bunun yanı sıra paketleme kağıtları, koli bantları da yine gerekli olan malzemeler arasındadır. Bunların önceden alınması olabilecek aksiliklerin de önüne geçilmesini sağlayacaktır.

Düzgün Şekilde Paketleme Ve Kolileme Yapın

Paketlemenin nasıl yapılacağını bilmek taşınma sırasında eşyalara herhangi bir zarar gelmemesi için çok önemlidir. Kıyafet gibi eşyaların paketlemesi basittir. Fakat cam gibi kırılma ihtimali olan eşyaların paketlemesi çok düzgün şekilde yapılmalıdır. Bu eşyalar önce kağıtlara sarılmalıdır. Eşyanın hassasiyetine göre birkaç kat kağıt da kullanılabilir. Bunun dışında balonlu naylonlar da satılıyor. Bu naylonlar da kırılacak eşyaların paketlenmesinde tercih edilebilir. Daha sonra bu paketler kolilere dikkatli bir şekilde yerleştirilmelidir. Cam gibi eşyaların konulacağı koliler de çok önemlidir. Bu eşyaların taşınmasında kaliteli kolilerin tercih edilmesi gereklidir. Ayrıca kolilerin içerisindekileri yerleştirirken kolaylık olması açısından bir kolinin içerisine aynı yere yerleştirilecek eşyaların konulması da şarttır.

Kolilerde Ne Olduğunu Yazın

Kolilerin üzerine etiketler yapıştırmak ya da direk olarak kolinin üzerine yazılar yazmak ev taşıyacaklara önerilen şeylerden bir tanesidir. Bunu yapmanın iki önemli nedeni var. Bunlardan bir tanesi şayet kolilerin içerisinde kırılacak eşya varsa ve bu kolinin üzerine yazılırsa taşıyan kişi de bu koliyi özenli bir şekilde taşıyacaktır. Kolinin içerisinde ne olduğu bilinmezse dikkatsiz davranılabilir ve eşyalara zarar verilebilir. Kolilere yazı yazılmasının ikinci nedeni ise hangi eşyanın hangi kolide olduğunun bilinmesidir. Bu özellikle kolilerin boşaltılması sırasında çok işe yarayacaktır.

Fazlalıklardan Kurtulun

Kendinize gereksiz bir iş çıkarmak istemiyorsanız kullanmadığınız eşyaları taşımakla uğraşmayın. Evdeki kullanmadığınız eşyalardan atmanız ya da birilerine sizi çok büyük bir yükten kurtarır. Bu eşyalar evde yalnızca fazlalıktır. Yeni evinizin ferah olmasını istiyorsanız bu eşyaları taşımayın. Kullanmadığınız eşyaları verebilecek birilerini bulabilirsiniz. Böylece hem siz evinizde yer açmış olursunuz hem de o eşyayı da ihtiyacı olan birisi kullanmış olur.

Nakliyat Firmasını Araştırın

Taşıma işlemi nakliye firmasıyla gerçekleştirilecekse anlaşma yapılmadan önce nakliye firması iyi bir şekilde araştırılmalıdır. Kendisini nakliye firması olarak tanıtan çok fazla dolandırıcı mevcut. Bu dolandırıcıların hedefi olmamak için anlaşılacak nakliye firması araştırılmalı daha sonrasında sözleşme imzalanmalıdır. Ayrıca sözleşmenin de iyi okunması gereklidir. Sözleşmeye taşınma sırasında eşyalara zarar gelmesi durumunda zararın şirket tarafından karşılanacağına dair bir madde kesinlikle ekletilmelidir. Bu madde herhangi bir mağduriyet yaşanmasının da önüne geçecektir.

Tecrübeli Kişilerden Yardım Alın

Etrafınızda daha önceden taşınmış birileri varsa onlardan yardım istemek de iyi bir çözümdür. Bu kişiler kendi tecrübelerine dayanarak neyi nasıl yapmanız gerektiğini size söyleyecektir. Ayrıca taşınma sırasında size yardım edecek birilerinin de olması yine taşınma işleminin kısa sürede tamamlanmasını sağlayacaktır. Bundan dolayı destek alabileceğinizi birileri varsa yardım isteyebilirsiniz.

Taşınma Bittikten Sonra Eşyalarınızı Kontrol Edin

Ev taşırken dikkat etmeniz gereken şeylerden bir diğeri de tüm eşyaların yeni eve getirilmesinin ardından eksik bir eşyanın olup olmadığının kontrol edilmesidir. Taşınmalar sırasında eşyaların kaybolması sık sık yaşanır. Bundan dolayı da tüm eşyaların gelip gelmediğine bakılmalıdır. Ayrıca özellikle nakliyat firmaları ile anlaşılması durumunda eşyalarda bir hasar olup olmadığına da taşımanın sonunda bakılmalıdır. Bir hasar olması durumunda da bu, taşıma firmasından talep edilmelidir.

Yorum Yap
Yorumlar

Yorum Yok!