fbpx

Ev Taşıyacaksanız Almanız Gereken 9 Önlem

Ev Taşıyacaksanız Almanız Gereken 9 Önlem

Ev taşırken alınacak önlemlere dikkat edilerek taşıma işlemi sorunsuz bir şekilde halledilebilir. Taşınma zahmetli bir o kadar da zor bir iştir. Fakat alınacak bazı önlemler sayesinde taşınmalar kolay hale getirilebilir. Taşınmanın en önemli püf noktalarından bir tanesi her işin planlı ve düzgün şekilde yapılmasıdır. Plansız bir taşınma gerçekleştiriliyorsa işler çok daha zorlu bir hal alabilir. Bundan dolayı da taşınma özenli bir şekilde yapılmalıdır.

Eşyaların Listesini Hazırlayın

Ev taşıyacak olan kişiler işe eşyalarının listesini hazırlayarak başlayabilirler. Ev taşıyan kişiler liste hazırlamak gereksiz gelebilir. Fakat bu yöntem sayesinde taşınma işleminin çok daha kısa sürede halledilebilmesi mümkündür. Listenin hazırlanması sayesinde önce hangi eşyaların paketleneceğine ya da hangi kolinin içerisinde hangi eşyaların yer alacağına da karar verilebilir. Bu şekilde bir düzen oluşturmak da taşınmanın sorunsuz olmasını sağlayacaktır.

Bir Taşınma Planı Oluşturun

Taşınacaklara tavsiyeler arasında bir taşınma planının hazırlanması da vardır. Taşınmaya başlanmadan önce plan oluşturmak oldukça önemlidir. İyi bir planın hazırlanması ve bu plana uyulması çok kısa bir sürede taşınmanın gerçekleşebilmesini sağlar. Hazırlanacak olan bu planda ev taşıma için hangi malzemelerin gerekli olduğu, toparlanmaya hangi odalardan başlanacağı, hangi eşyanın ne tür paketleneceği gibi konular yer almalıdır. Bu plan oluşturulurken de en çok eşya listesine başvurulur. Bu yöntem ile büyük oranda vakit kazabilmek mümkündür.

Hazırlıklara Önceden Başlayın

Ev taşırken hazırlıkların son ana bırakılması yapılabilecek en kötü şeylerden birisidir. Taşınmak kolay bir şey değildir. Bundan dolayı da anında taşınmanın gerçekleştirilebilmesi de mümkün değildir. Taşınırken alınacak önemlerden bir tanesi paketleme ve koli malzemelerinin önceden temin edilmesidir. Paketleme malzemeleri taşınma için gerekli olan en önemli şeyler arasında yer alır. Bunların alınması ve kolilemelere önceden başlanması önemlidir. Tüm hazırlıkların önceden tamamlanması nakliye işleminin de hızlı bir şekilde gerçekleşmesini ve herhangi bir problem oluşma riskinin de çok aza indirgenmesini sağlayacaktır.

Paketleme İçin Vakumlu Poşetleri Kullanın

Eşyaların nasıl paketlenmesi gerektiği konusu ev taşıyacak olanlar için oldukça önemlidir. Eşyaların türüne göre paketlemeler de ona göre yapılmalıdır. Örneğin kırılma riski olan bir eşyanın paketlenmesiyle büyük eşyaların paketlenmesi bir değildir. Bu paketlemeler yapılırken eşyalar nasıl daha az yer kaplar sorusunun cevabı da düşünülmelidir. Bu yüzden de kıyafetler için vakumlu poşetler kullanılabilir. Kıyafetlerin bozulma ya da kırılma gibi bir olasılıkları yoktur. Bundan dolayı da vakumlu poşetler kıyafetleri taşıyabilmek için tercih edilebilir. Vakumlu poşetler sayesinde poşetlerin içerisindeki tüm hava alınabilir ve poşetin çok daha küçük bir hacim kazanması sağlanabilir. Hava çekme işlemi ise elektrikli süpürge ile kolay bir şekilde yapılabilir. Vakumlu poşetlerin tek bir dezavantajı var o da kıyafetleri kırıştıracak olmasıdır. Fakat yapılacak olan ütü ile bu sorun kolay bir şekilde halledilebilir.

Kırılacak Eşyaların Paketlemesine Ekstra Dikkat Edin

Kırılacak eşyaların paketlenmesi kıyafetlerden çok daha fazla titizlik gerektiriyor. Kırılacak eşyaların taşınması büyük bir risktir. Nakliye sırasında bu eşyaların zarar görme olasılığı da yüksektir. Fakat dikkatli bir şekilde paketlemeler gerçekleştirilirse herhangi bir sorun yaşanmadan taşıma da yapılabilir. Bu eşyalar ilk olarak bir kağıda sarılmalıdır. Eğer eşya çok hassas ise paketleme için daha kalın kağıtlar tercih edilmelidir. Daha sonrasında bu eşyalar kolilere düzgünce yerleştirilmelidir. Kırılacak eşyaları koyacağınız kolileri de iyi seçmelisidir. Bu kolilerin sağlam olması eşyanın da güvenliği için oldukça önemlidir.

Kolilemeyi Düzenli Yapın

Ev taşınması için dikkat edilmesi gerekenlerşeylerden bir tanesi kolileme yöntemidir. Eşyalar kolilere bir düzen içerisinde konulmalıdır. Böylece taşınma işlemi gerçekleştikten sonra yeni eve çok daha kolay bir şekilde yerleştirilebilirler. Bunun için ilk olarak hangi eşyaların hangi eşyalar ile aynı koliye konulacağına karar verilmelidir.

Kullanmadığınız Eşyaları İhtiyacı Olanlara Verin

Taşınma sırasında çok fazla kullanmadığınız eşya olduğunu fark edebilirsiniz. Bu eşyaları yeni evinize taşımakla uğraşmak tam bir zaman kaybıdır. Bu eşyalara ihtiyacı olabilecek kişiler olduğunu hatırlayın. Bundan dolayı eğer kullanmadığınız eşyalar varsa bunları ihtiyacı olan kişilere verin. Hem siz rahatlayın hem de ihtiyacı olan bir kişiyi sevindirin.

Tüm Eşyaların Hasarsız Bir Şekilde Taşındığına Emin Olun

Taşınmalar sırasında eşyaların kaybolması sıklıkla karşılaşılan bir problemdir. Ayrıca yine taşınmalarda birçok eşyada zarar görebilir. Taşınma işlemi tamamlandıysa ilk yapılması gereken şey tüm eşyaların zararsız bir şekilde getirilip getirilmediğine emin olmaktır. Şayet nakliye şirketinden kaynaklı bir zarar mevcutsa bu, şirketten talep edilebilir.

Nakliye Firmasını İyi Seçin

Son dönemde yetkililer taşınacak olan kişilere nakliye şirketlerine dikkat etmeleri gerektiği konusunda uyarılarda bulunuyor. Bunun da nedeni nakliyeci olduğunu söyleyen pek çok hırsızın piyasada olmasıdır. Bundan dolayı bir nakliye firmasıyla anlaşmadan önce ilk yapılması gereken şey o firmayı araştırmaktır. Firmanın güvenilir olup olmadığı öğrenildikten sonra o firma ile nakliye konusunda anlaşmak oldukça önemlidir.

Yorum Yap
Yorumlar

Yorum Yok!