fbpx

Evinizi Taşımadan Önce Yapmanız Gereken 13 Şey

EVİNİZİ TAŞIMADAN ÖNCE YAPMANIZ GEREKEN 13 ŞEY

Evinizi taşımak en stresli ve finansal açıdan dibe çeken işlerden bir tanesi olabilir. Hayatınızı kolaylaştırmak için yapmanız gereken 13 şeyi sizin için paylaşıyoruz.

Maillerinizi Yeniden Yönlendirin

Royal Mail kullanarak maillerinizi taşındığınız adrese yeniden yönlendirmeniz, kişisel bilgilerinizin çalınmasının önüne geçer.

Taşınma gününüz gelmeden önce yeniden yönlendirmenizi istediğiniz süre için ayarlayabilirsiniz. Genellikle 6 ile 12 ay arası uygun olur.

Küçük bir ücret bulunur fakat bu ücret sizin önemli evraklarınızın yanlış ellere geçmesinden korunmanız için değer.

Ev Taşımadan Yapılması Gerekenler

Bankalarınıza Taşınacağınızı Söyleyin

Bütün bankalara söylediğinizden emin olun, sigorta şirketleri, diğer finansal şirketler gibi bu sayede  kayıtlarınızı güncelleyebilirler.

Bu sayede herhangi bir acil durum söz konusu olduğunda size ulaşmalarını mümkün kılar ve önemli finansal dökümanların yabancıların eline geçmesinin önüne geçer. PIN sayıları ve yeni kredi kartları gibi.

Her banka ile teker teker iletişime geçin ve yeni adresiniz, taşınma tarihiniz hakkında onları bilgilendirin ki kayıtlarınız güncel olsun.

Yeni Evinizin Sigortasını Kontrol Edin

Yeni bir ev satın almayı düşünüyorsanız bina sigortasına ihtiyaç duyacaksınız.

Yeni bir satın alıyorsanız ya da kiralıyorsanız, sahip olduklarınızı zarar ve kayıplara karşı korumanızda fayda var. Bu koruma hem taşınma sırasında hem de taşınma sonrasında geçerli olmalıdır.

Yeni evinizin detaylarını öğrendikten sonra, 30 güne kadar anahtarınızı elinize alana kadar sigorta yapabilirsiniz.

Eğer çoktan sigorta yaptırdıysanız, iki kere kontrol edin, sigorta sizi taşınmanız sırasında koruyor olmalıdır. Sigorta yapan kişinin adresinizi değiştiği konusunda bilgisi olmalıdır. Poliçenizi değiştirdiğiniz için para ödemek zorunda kalabilirsiniz.

Araç Detaylarınızı Güncelleyin

Ehliyetinizde yer alan adresi, araba sahibi olduğunuza dair sertifikayı ve araba sigortanızı, taşınma gününde her şeyin yolunda olduğundan emin olmanız için güncellemeniz gerekir.

Ehliyet

Güncellenmiş ehliyet için;

  • UK web sitesinden
  • Gönderi üzerinden başvuruda bulunabilirsiniz.

Ehliyet üzerinde yer alan adresinizi değiştirmeniz size paraya mal olmayacak. Fakat adresi değiştirmemeniz halinde para cezası alabilirsiniz.

Ruhsat

DVLA’ya adresinizi değiştirdiğinizi bildirmezseniz, geçici bile olmuş olsa bin Euroya kadar para cezası alabilirsiniz.

Adresinizi değiştirmeniz size paraya mal olmayacak. Yalnızca V5C ile yeni detaylarınızı DVLA’ya gönderin. Size yeni bir sertifika gönderecekler.

Yeni kayıt olmanız 4 haftaya kadar zaman alabilir. Eğer aracınızın vergisini bu süreçte ödemeniz gerekirse, bunu GOV.UK websitesi üzerinden yapabilirsiniz.

Araç sigortası

Araç sigorta şirketinizin taşındığınızı bilmesine izin verin. Araç sigorta ücretlendirme miktarları çoğu zaman yaşadığınız yere bağlıdır.

Eğer yeni taşındığız bölge daha riskli ise, daha fazla para ödemek zorunda kalabilirsiniz. Eğer daha güvenli bir alan ise, yeniden fiyatlandırma alabilirsiniz.

ev taşırken bilinmesi gerekenler

En Son Sayaç Okumaları Alın

Su, gaz ve elektrik sayaç okuyucuları alın ve taşınmadan önce satıcıları bilgilendirin. Bu sayede başkalarının kullandıkları için fatura ödemek zorunda kalmazsınız.

Araç sağlayıcı şirketler web sitelerinde yer alan adres formlarını değiştirebilirler.

Taşındığınız zaman aynı elektrik ve gaz şirketleri ile çalışmaya devam edebilirsiniz. Onlara yeni adresinizi verdiğiniz zaman sizin için değişiklik organize edebilirler.

Eğer sabit bir ödeme planına bağlı değilseniz, başka bir gaz ya da elektrik firmasına kayıt olarak para tasarruf edip edemeyeceğinizi kontrol edin.

Seçim Rulosundaki Detayları Değiştirin

Seçim rulosundaki durumunuzu güncellemeniz, taşındıktan sonra da oy verebileceğiniz anlamına gelir.

Yeni adresinizde seçim rulosun kayıt olmanız kredi puanınıza olumlu etki sağlayabilir.

TV Aboneliklerinizi Taşıyın

Eğer yeni evinizde TV seyretmek istiyorsanız, TV lisansı sağlayan şirket ile görüşüp, adres değişikliğiniz hakkında bilgi vermeniz gerekiyor.

Onları yeni adresiniz hakkında bilgilendirin ve taşındığınız günü söyleyin ki taşındığınız günden itibaren geçerli olsun.

Teslimat Adreslerinizi Değiştirin

Taşınmadan önce size düzenli olarak gönderim yapan her firma ile iletişime geçin. Aşağıda yer alanları dahil etmeyi unutmayın:

  • Süt
  • Magazin ve dergiler
  • Sebze ve atıştırmalık kutusu
  • DVD kiralama

Online olarak satın alma yapıyorsanız, satın al butonuna tıklamadan önce adresinizi güncellediğinizden emin olun.

Araç Parketme İzni için Başvuruda Bulunun

Taşınmadan önce park izni için başvuruda bulunmak isteyebilirsiniz.

Park etme iznine başvurmak için yerel otoriteler ile iletişime geçmeniz gerekecek.  Eğer özel residans parkı ise, park şeması için doğrudan onlarla iletişime geçebilirsiniz.

Taşınma Günü için Bebek Bakıcısı Ayarlayın

Çocukların siz kutuları açarken eğlenceli olması zor olabilir.

Kendi ve onların akıl sağlığınızı korumanız için, onlarla kalması için bir arkadaş ya da aile üyesini siz yeni evinize yerleşene kadar ayarlayın.

Buzluğunuzdaki Yemekleri Bitirin

Paranızı ve yemeğinizi israf etmekten kaçınmak için taşınma haftanızdan önce bütün donmuş gıdaları tükettiğinizden emin olun.

Eğer önceden kalmışlar varsa, bir arkadaşınıza ya da komşunuza kalanları, sizin mutfak aletleriniz kurulana kadar, kendi buzluklarında depolamaları için izin isteyebilirsiniz.

Ekonomik Durumuzu Gözden Geçirin

Bir evde yaşadığınıza göre, ekonomik anlamda güvenceye sahip olduğunuz. Fakat şimdi kendi başınıza taşınacağınız için. Ekonominin ve bütçenin nasıl işlemesi gerektiğine dair daha iyi bir anlayışa sahip olmanız gerekiyor. Aylık gelirinizi göz önünde bulundurun, aylık olarak ne kadar harcadığınız bir kağıda yazın. Bu ikisinin dengede olduğundan emin olun. Genellikle, gelirinizin 3’te 1’inden fazlasını kira için vermemeniz gerektiği söylenir.

Listenizi yaparken harcamanızı kısmanızın mümkün olmadığı alanlardan başlayın. Örneğin; araba benzini, market alışverişi, telefon faturası ve benzeri. Bu noktadan sonra gerçekten neye ihtiyacınız olduğunu belirleyin ve neden kısabileceğinize bakın.

Taşınmak için bütçenizi planlamaya başlayın. Nakliyeci şirketin ücreti, yeni eviniz için yapmanız gereken satın alımlar gibi. Yeni eve taşındığınızda ilk aylık kira ile birlikte depozito ücreti ödemeniz de gerekir. Bu yüzden taşınmadan önce biraz para stoğu yapmak akıllıca olacaktır.

Yaşamak için Uygun bir Yer Seçin

Bu aşama kesinlikle biraz zaman alacak. Fakat eğer doğru tercihi yaparsanız ve acele etmezseniz buna kesinlikle değecek. Online olarak bakabileceğiniz bir çok emlak sitesi bunuyor. Fakat başlamak için en iyi yer online sosyal medya profillerinizdir. Arama yapmak istediğiniz kelimeyi seçin ve karşınıza ne çıkacağına bir bakın. Sosyal medya sitenizin dışında Craigslist, apartments.com, forrent, rentjungle gibi çeşitli sitelere göz atabilirsiniz. Arama yaparken yalnızca aradığınız özellikleri girdiğinizden emin olur.

Fakat yeri seçmeden önce şunu düşünün: bir oda arkadaşınız olacak mı, olmayacak mı? Başka birisi ile yaşamaya başlama kararı almak çok zorlu olabilir. İlk aşamada taşınmanıza yardım edeceklerinden dolayı bir arkadaş duygusal stresinizi azaltmanıza yardımcı olabilir. Fakat ne yazık ki işler her zaman bu şekilde gitmeyeceğinden tercihi dikkatli yapmakta fayda var.

Eğer Gaziantep şehrinde nakliyat hizmeti almak istiyorsanız hemen https://www.secnakliyat.com bağlantısı aracılığıyla bizlere ulaşabilirsiniz. Hemen ziyaret et bu haftaya özel indirimi kaçırma!

Yorum Yap
Yorumlar

Yorum Yok!