fbpx

Pratik Ev Taşıma İçin 9 Yöntem

Pratik Ev Taşıma İçin 9 Yöntem

Ev taşımanın pratik yöntemlerinin neler olduğunun bilinmesi taşınmayı da çok kolay bir hale getirir. Pratik yöntemlerin bilinmesinin ardından ev taşımak bir dert olmaktan çıkıyor. Plansız ve programsız eşya taşıyanlar çok zorlanırken tüm pratik yöntemleri kullanan kişiler bir gün içerisinde taşınma işlemlerini gerçekleştirebiliyor. Böylece hem fazladan zaman hem de fazladan efor sarf edilmesine gerek kalmıyor.

Koli Biriktirin

Taşınmaya karar veren kişilerin ilk yapmaları gereken şey taşınma için gerekli olan malzemeleri edinmeleridir. Ev taşıyacak kişilere önerilerden şeylerden bir tanesi koli biriktirmeye başlanmasıdır. Koliler marketlerden ya da bakkallardan istenebilir. Fakat tek seferde yeteri kadar kolinin bulunabilmesi zor olabilir. Bundan dolayı taşınma işleminin gerçekleşeceği kesinleşmesinden itibaren koli toplanmalıdır. Böylece taşınma zamanına kadar anca gerekli olan tüm koliler edinilebilir.

Bir Plan Doğrultusunda Hareket Edin

Taşınmayı kolay hale getiren en önemli şeylerden bir tanesi planlamadır. Plan yapılmadığı sürece taşınma süreci kaosa dönüşebilir. Bir planınız varsa ve bu plana uygun hareket ederseniz taşınma çocuk oyuncağı olur. Plan oluşturulurken öncelikli olarak hangi odanın toparlanacağına karar verilmelidir. Bu karar verilirken hangi eşyanın daha sık kullanıldığı hangisinin ise daha az kullanıldığı göz önüne alınmalıdır. Daha sonrasında hangi eşyaların bir arada kolileneceği de planlanmalıdır. Bu planlama düzgün bir şekilde yapılabilirse taşınmanın en büyük kısmı halledilmiş demektir.

Paketlemeleri Dikkatli Yapın

Ev taşırken en dikkatli olunması gereken konulardan bir tanesi paketlemelerin doğru şekilde yapılmasıdır. Eşyaya göre paketleme yöntemini de değişir. Örneğin kırılabilme ihtimali olan eşyaların paketlenmesi ekstra özenli yapılmalıdır. Cam gibi kırılacak eşyaları paketlemek için kağıtlar kullanılmalıdır. Camlar kağıtlara sarılmalı daha sonrasında kolilere yerleştirilmelidir. Çok hassas bir eşya varsa da bu eşyanın paketlenmesi için balonlu naylonlar da kullanılabilir. Balonlu naylonlar kırılma ihtimalini çok aza indirebilen ürünlerdir. Ayrıca kırılacak ürünlerin yerleştirileceği koliler de özenli seçilmelidir. En sağlam kolilerin cam ya da porselenler için kullanılması herhangi bir eşyaya zarar gelmemesi için önemlidir.

Kolilere Etiketleyin

Taşınacak kişilere pratik önerilerden bir diğeri kolilere etiketler yapıştırılmasıdır. Bu etiketlerin üzerine kolinin içerisinde neler olduğu yazılmalıdır. Böylece bir eşyayı aradığınızda hangi kolinin içerisinde olduğunu kolay bir şekilde bulabilirsiniz. Ayrıca kolilerin üzerine notlar alınması yeni eve eşyaların yerleştirileceği zaman da büyük yardımcı olacaktır.

Eşyaların Boş Kısımlarını Kullanın

Eşyalarınızı toplarken tencere gibi malzemelerin içleri de kullanılabilir. Bir eşyanızın içerisi boşsa bu eşyanın içerisine farklı şeyler koyabilir böylece yerden de tasarruf etmiş olursun. Bu da taşıma işlemini büyük oranda kolaylaştıran şeylerden bir tanesidir. Bundan dolayı da sık sık bu yöntem kullanılır.

Gereksiz Eşyalarınızdan Kurtulun

Pratik bir şekilde ev taşıma işlemini halletmek istiyorsanız evinizde kullanmadığınız ne kadar eşya varsa hepsinden kurtulmalısınız. Herkesin evinde kullanmadığı birçok şey vardır. Bunlar çoğu zaman insanların gözüne batmaz. Fakat taşınma sırasında bunlar ortaya çıkar. Taşınma işlemleri de evdeki gereksiz eşyalardan kurtulabilmek için en iyi zamanlardır. Bu eşyaları kullanılabilir durumdalarsa ihtiyacı olan kişilere verilebilir. Etrafınızda ufak bir araştırma yapmanız halinde o eşyalara ihtiyacı olan birilerini bulabilmeniz mümkün.

İyi Bir Nakliye Firması Bulun

Nakliye firmaları ile taşınma en iyi yöntemlerden birisidir. Taşınma şirketleri insanların işlerini çok kolaylaştırır. Mobilyaların paketlenmesi, bir evden farklı bir eve taşınması gibi önemli şeylerden nakliye firmaları sorumludur. Ayrıca büyük mobilyaların sökülmesini, taşınma işleminden sonra da monte edilmesini yine nakliye firmaları gerçekleştirebilir. Bundan dolayı da ev taşıyan kişilere bu tarz büyük işler kalmaz.

Nakliye firmaları iyi bir şekilde araştırılmalıdır. Taşıma şirketi ile anlaşmaya varmadan önce hangi hizmetleri verdikleri öğrenilmelidir. Ayrıca kurumsal olan bir firmanın da tercih edilmesi oldukça önemlidir. Nakliye firmalarıyla ilgili önemli olan bir başka nokta ise sözleşme imzalanmasıdır. Bu sözleşmeye istediğiniz bir madde varsa onu da kesinlikle ekletmesiniz.

Başkalarından Yardım İsteyin

Ne kadar çok kişi ev taşımaya yardım ederse taşınma da o kadar kısa sürede gerçekleştirilebilir. Bundan dolayı yardım isteyebileceğiniz birileri varsa kesinlikle yardım istemelisiniz. Taşınma göründüğünden çok daha zor bir şeydir. Taşınma işlemleri bir ya da iki kişi gibi az sayıda kişiyle yapılırsa işler çok uzayabilir. Ayrıca bu durumda ev sahipleri çok daha fazla yorulur. Fakat birileri daha yardım ederse taşınmada kolay bir şekilde halledilebilir.

Ön Bir Temizlik Yapın

Taşınmaya geçmeden önce yeni evde ön temizlik yapılmalıdır. Pratik ev taşıma yöntemlerinden bir tanesi ön temizliktir. Eşyalar yerleştirilirken detaylı bir temizlik yapılacaktır. Fakat taşınmadan önce kabaca bir temizlik yapılması mobilyaların yerleştirilmesini çok daha kolay hale getirir. Evin içerisinde mobilya yokken yer ya da duvarlar kolay bir şekilde silinebilir. Bu tarz temizlik de eşyalar gelmeden önce yapılmalıdır. Tüm mobilyalar ve eşyalar geldikten sonra da detaylı temizlik yapılabilir ve eşyaların yerleştirilmesi gerçekleştirilebilir.

 

Yorum Yap
Yorumlar

Yorum Yok!