fbpx

Taşınır Taşınmaz Yapılması Gerekenler Listesi

Taşınır Taşınmaz Yapılması Gerekenler Listesi

Daha önceden taşınma ile ilgili yazılar yayınladık. Eğer henüz taşınmadıysanız bu listeye bakmanızı şiddetle tavsiye ederiz. Eğer taşınmak için yanınızda götüreceğiniz değerli ürünleriniz var ise, bu değerli ürünleri nasıl taşımanız gerektiğine dair ekstradan özen göstermeniz gerekir.

Yeni bir eve taşınır taşınmaz ne yapmanız gerektiğini biliyor musunuz?

  • Yeni Evinizi Denetlemeye Başlayın

Şimdi, yeni bir eve taşındınız ve sizi bekleyen bir sürü kutular ve eşyalar sürüsü bulunuyor. Peki, şimdi ne olacak?

Her şeyden önce, kutuları bir kenara bırakın ve evinizi gezmek için kendinize şöyle güzel bir tur verin. Yerin durumunu değerlendirmeye başlayın. Mobilyalar, bulaşıklar, raflar, kanepeler ve masalar gibi evin ne gibi eşyalara sahip olduğuna bakın.

Tam da bu aşamada, kendi eşyalarınızı nereye koyacağınıza dair fikriniz oluşacak. Çerçeveler ve diğer dekoratif ürünler, kanepeniz, kahve masanız gibi.

Önceden evin ölçülerini almanız bu aşamayı önceden ön görmenize yardımcı olur. Evin içine girmeden kat planını oluşturmaya başlayabilirsiniz. Eğer yeni ev, eski evinizden daha küçük ise, bazı eşyalarınızdan kurtulmanız gerekebilir. Eğer evinizin ölçülerini bilmezseniz, eve aslında sığması mümkün olmayan eşyaları taşımak için zaman ve para harcamak zorunda kalırsınız. Ölçüleri bildiğiniz takdirde neyin sığıp sığmayacağına dair ön görünüz olacağından kurtulmanız gereken ürünleri garaj satışına çıkarabilirsiniz. Yardım kuruluşlarına bağışta bulunabilirsiniz ya da aileniz ve sevdiklerinize hediye verebilirsiniz.

  • Yeni Evinizin Fotoğraflarını Çekmeye Başlayın

Şimdi yeni taşındığınız dairenin fotoğraflarını çekmek için mükemmel bir zamandır. Taşındığınız zaman, evi kiraya veren kişiye belirli bir miktar depozito ödemeniz gerekir. Evden çıktığınız zaman eve vermiş olduğunuz zararın miktarına göre depozito ücretinden kesinti yapılır.

Depozito ödemesini tam alacağından emin olmanız için önceden dairenin fotoğraflarını çekmeniz yerinde olur. Siz taşınmadan önce problemi olan bölgeleri belirleyin ve özel olarak o bölgelere odaklanan fotoğrafları çekin. Bu sizin kanıtınız olacak. Eğer ev sahibi sizin eve zarar verdiğiniz iddia ederse, çektiğiniz fotoğrafları gösterebilirsiniz.

  • Yapmanız Gereken İşlerin bir Listesini Yapın

Evi denetlemeyi bitirdikten sonra ve fotoğraflarınızı çektikten sonra liste yapmanın zamanı gelmiş demektir!

Yapmanız gereken bir çok iş var. Mobilyaları kurmak, bir çok koliyi açmak, eşyaları yerleştirmek, temizlik… Bütün bunları yapmadan önce yapmanız gerekenleri tek tek kağıda yazın. Çünkü bir plana ihtiyacınız olacak.

Neyi yapıp neyi henüz yapmadığınızı belirlemek için en iyi yöntemlerden bir tanesi de liste hazırlamaktır. Listeyi elektronik ortamlarda yapabileceğiniz gibi, kağıt kalem kullanarak da yapabilirisiniz. Yalnızca bu listeyi sürekli yanınızda bulundurabilir olduğunuzdan emin olmanız gerekir. Bitirdiğiniz işlerin üzerini çizin ve bir sonraki için harekete geçin!

Listenizi oluştururken bir sıralama yapmanız gerekecek. Çünkü işlerin hepsi aynı öneme sahip değil. Önce yapmanız gereken ve daha zor olduğunu düşündüğünüz işleri ön sıraya alın.

Taşınır Taşınmaz Neler Yapılır

  • Tamir Yapın

Yeni evinize taşındığınız zaman her şey mükemmel çalışıyor olmayabilir. Sızıntılar ve çatlaklar birer gerçek. Evde yer alan hemen her şey bozulmaya eğilimlidir. Bu acı gerçekle bir an önce yüzleşmek için ilk olarak elektrik panelinin nerede olduğunu öğrenmenizi tavsiye ediyoruz. Bunun yanı sıra su sayacı da önemli.

Sızıntıları öğrenmeniz için işte size bir ipucu. Sayacı kapatın ve evden hiç kimsenin suyu kullanmadığından emin olun. Kapattıktan sonra sayacın üzerinde yer alan sayıyı kontrol edin. Gerekirse fotoğraf çekebilirsiniz. 2 saat sonra su sayacının bulunduğu yere yeniden gidin. Sayaç numarasında bir değişim olup olmadığını kontrol edin. Eğer sayaç ilerlemişse bu sızıntı olduğu anlamına gelir. Eğer sayaç ilerlememişse, tamir etmeniz gereken bir su sayacınız yok demektir.

Tamir edilecek şeyleri bir an önce tamir etmeniz kendinizi yeni evinizde güvenilir hissetmenize yardımcı olacaktır. Eğer ışıklara bir şey olmuş ise, elektrik panelinin olduğu yere gidip ne olduğuna bakabilirsiniz. Eğer apartmanınızda bir sızıntı varsa, su sayacının bulunduğu yere giderek suyu kapatıp anlık olarak sızıntının ilerlemesini engelleyebilirsiniz. Tamir yapmayı tam olarak bilmiyor olsanız bile, en azından tamir için biri gelene kadar beklemiş olursunuz.

  • Evinize Güvenliği Getirmenin Vakti Geldi

Taşınır taşınmaz yapılması gereken en önemli işlerden bir tanesi evi güvenilir hale getirmektir. Evin güvenilir olduğundan emin olmadan bir gece bile evde uyumayın. Bunun için gerekirse profesyonel güvenlik şirketlerinden destek alabilirsiniz. Duman alarmları, kapı kilitleri ve eğer özellikle güvenilir bir mahallede yaşamaya başlamadıysanız fazladan alarmlar güvenliğinizi sağlamanız için gerekli olan temel ürünler arasında yer alır. Güvenliğiniz için harcayacağınız miktarları gözünüzde büyütmeyin. Evinizde bir yabancının girmesi halinde hem can hem de mal güvenliğinizi tehlikeye atmış olacağınızın farkında olun.

  • Taşınmak için Kullandığınız Malzemeleri Geri Dönüşüme Verin

Taşınma işlemini tamamladıktan sonra muhtemelen elinizde bir çok koli, köpük ve benzeri paketleme ürünleri kalmış olacak. Bu ürünler eğer daha fazla işinize yaramayacaksa, ki muhtemelen öyle olacak, kutuları elinizden çıkarmanın vakti geldi demektir. Bunu yapmak için birden fazla yöntem bulunuyor. Dilerseniz sevdikleriniz ve ailenize bu kutuları bir sonraki taşınmalarında kullanmaları için verebilirsiniz. Dilerseniz internet sitesi üzerinden bu malzemeleri satışa sunabilirsiniz. Fakat bu satıştan yüklü miktarda para beklememeniz gerekir. Bize göre en ideal yöntem, bu ürünleri geri dönüşüme vermeniz olur. Bu sayede hem doğa kazanır hem de siz!

  • TemizlikYapın

Yeni bir eve taşındığınız. Açılmasını bekleyen bir çok kutu var. İlk olarak ihtiyacınız olan odaların kurulumunu tamamlamış olabilirsiniz. Daha fazla ileri gitmeden detaylı bir temizlik yapmanızı öneriyoruz. Kutularınızı açtıktan ve eşyalarınızı yerine yerleştirdikten sonra temizlik yapmanız da gerek. Fakat ilk olarak evin boş olduğu zaman temizlenmesi gerekiyor.

Eğer yerde halı döşemesi varsa derinlemesine temizlenmesi gerek. Özellikle henüz emekleyen bebeğiniz ya da evcil hayvanınız varsa, halıdan hastalık kapmaları olasıdır. Bunun için profesyonel temizlik şirketlerinin verdiği temizleme hizmetinden faydalanmanızı öneririz. Çünkü halıları evde yıkamak yeterli olmaz. Profesyonel firmalar halıları buhar ile temizleyerek halıyı derinlemesine temizlemiş olurlar. Halı bakteri ve virüslerden uzaklaştırılır.

Toz almayı unutmayın. Belki de siz eve taşınmadan önce ev uzun bir süre boş kalmış olabilir. Eskiden biriken tozları almanız gerekir. Rafların içine hak ettikleri ilgiyi gösterin. Özellikle mutfak raflarında yemek stoğu yapılacağı için hijyenik olmaları önemlidir. Rafları ve diğer bölümleri temizlerken içerisinde az kimyasal barındıran temizleyici ürünlerden faydalanmanız önemlidir.

  • Böcekler için Önlem Alın

Sizden önce ev böcekler, fareler ve diğer istenmeyen misafirler tarafından istila edilmiş olabilir. Bunun için bazı önlemler almanız şarttır. Çünkü böcekler kendi kendine yok olmazlar. Kendi kendine yapabileceğiniz ilaç tariflerinden faydalanabilirsiniz. Ya da yerel eczane ve marketlerden ilaç alabilirsiniz. Eğer kendi başınıza aldığınız önlemler işe yaramıyorsa, profesyonel hizmet veren ilaçlama firmalarından faydalanmanızın zamanı gelmiş demektir. Şirket ararken güvenilir ve etkili firmalar arasından tercih yapmaya özen gösterin.

Yorum Yap
Yorumlar

Yorum Yok!