fbpx

Yeni bir Eve Taşındığınızda İlk Günde Acilen Yapmanız Gereken 5 Şey

Yeni bir Eve Taşındığınızda İlk Günde Acilen Yapmanız Gereken 5 Şey

Yeni bir Eve Taşındığınızda İlk Günde Acilen Yapmanız Gereken 5 Şey

Yeni bir eve taşınmak kendinizi tazelenmiş hissetmenizi sağlayabilir. Fakat kutularla çevrelendiğiniz, yerde dışarıdan söylediğiniz yemeği yediğiniz ve gece yarısı yatağınızı yaptığınız zaman aradığınız sözcük tam olarak “tazelenmiş” olmayabilir.

Profesyonel düzenleyici ve Organizasyon Platform’unun kurucusu Chelsea Smith’e göre taşınma günü o kadar da kötü olmayabilir. Aslında modern günün temel ihtiyaçlarının yerinde olduğundan emin olduğunuzda – taze yemek, ışıklar ve hızlı internet –  yeni evde ilk gün herkesin tahmin ettiği gibi özel bir an olabilir.

İşte, Smith yeni evinizi doğrudan yuva gibi hissetmenizi sağlayacak 5 ipucu paylaşıyor.

 1. Gaz ve Elektriği Ayarlayın

Smith orijinal evinizi terk etmeden önce gazı ve elektriğinizi ayarlamanız gerektiğini söylüyor. Mevcut olanı transfer ediyorsanız ya da yeni bir tanesine başlıyorsanız, bu iş kısa sürede yapılabilir.

Smith şunu söylüyor: “Akşam yemeğinde mum ışığı romantik olabilir fakat yeni evinizdeki ilk geceniz için kesinlikle iyi olmayacaktır. “

 1. Dolabınızı ve Diğer Araçlarınızı Çalıştırın

Büyük ihtimalle yeni evinizdeki ilk akşamınızda yemek pişirmek istemeyeceksiniz. Fakat çalışan bir buzdolab ile tost makinesi büyük bir fark yaratabilir. Bu sizin bazı yemekleri depolamanızda fayda sağlayacaktır. Taşınma gününde açlığın önüne geçmek için, ikinci gününüzde akşamdan kalma yemekleri saklamak için buzdolabı harika olacak.

“Hiç şüphem yok, hayatınızdaki yeni dönemi kutlamak için günü sıcak bir bardak çay ile bitirmek isteyeceksiniz. Eğer mutfak aletlerinizi ayarlamazsanız bu mümkün olmayacak” diyor Smith.

 1. Hızlı İnternet Bağlantısı

Bütün gününüzü kutuları merdivenlerden taşımakla geçirdiğiniz zaman akşam saat 6’ya geldiğinde yapmak isteyeceğiniz tek bir şey olacak: Netflix izlemek. Ve Smith şunu söylüyor: “Hiç kimse taşındıktan sonra yavaş internet ile uğraşmak istemez.”

Daha önceden taşınmış olan herkes internet bağlantısının bağlanmasının taşınmadan önce yapılması gereken en önemli iş olduğunu bilir.

Her şeyden önce, bu sizin en uygun fiyatlardan alışveriş yapmanızı sağlayabilir. Eğer uygun bütçeli şekilde kiralama yapıyorsanız ya da taşınma sürecini kolaylaştırmak istiyorsanız internet bağlantısı işinize yarayacaktır.

Eğer çoktan “Belong” ile bağlantınızı sağladıysanız, online olarak daha hızlı taşınma işlemlerinizi ayarlayabilirsiniz. Bir sonraki adımınızı bildiğiniz zaman, hesabınıza giriş yapın ve bu sayede siz mobilyalarınızı organize ederken onlar sizin ne zaman bağlantınızı yapmanız istediğini bilirler. Bunun için nbn malzemelerini eski evde bıraktığınızdan emin olmanız ve yeni modemi kendinizle götürmeniz gerekir.

Eğer Belong müşterisi değilseniz, fakat hızlı internet bağlantısının avantajlarından faydalanmak istiyorsanız, ayda yalnızca 65 dolar ödeyerek faydalanabilirsiniz. Kayıt olması da kolaydır. Taşınmada önce Belong edinin. Eğer teknisyen gerekmezse, Belong size kurulumu hafta içerisinde tamamlayacaktır.

 1. Gün Bir Kutusuna Sahip Olun

Başarılı bir taşınma, stratejik paketleme ile başlar. Smith ilk gün kutusu organize etmenizi öneriyor.  Ya da bir valiz edinin. Valizin içinde ilk 24 saat içinde ihtiyaç duyacağınız her şey olmalıdır. Çarşaf, tuvalet kağıdı, pijama, laptop ve değiştirmek istersiniz diye kıyafetler. Bu sizi bir diş fırçası aramak için tüm kutuları dağıtmanızın önüne geçecektir.

Ek olarak, sabah vakti duş alabilecek ve ikinci gün için hazır olacaksınız.

 1. Toplanın ve Yatağınızı Yapın

Gerçek: üniversiteden sonra yerde uyumak daha az mesele haline geliyor. Eve girdiğiniz anda, yatağınızı kurun ve yatağınızı gerçekte yapın. Yumuşak bir yastığın zor bir günden sonra yaratacağı farka hayret edeceksiniz. Daha iyi dinlenmiş olacaksınız ve salonunuzda Çin Şeddi oluşturan kutuları açmak için hazır hissedeceksiniz.

 1. Fazlalıklarınızı Satmak için Garaj Satışı Planlayın

Garaj satışları sayesinde ihtiyaç duymadığınız ürünlerinizi satışa çıkarabilirsiniz. Bu sayede ihtiyaç duymadığınız fazlalıklarınızı satışa çıkarmak için fazladan enerji harcamanıza gerek kalmaz. İhtiyaç duyanlar ihtiyaç duymuş oldukları ürünlere daha ucuza sahip olurlar. Tam bir kazan kazan durumu!

 1. Kırılgan ve Sıradışı Ürünleri Nasıl Paketleme Yapacağınızı Öğrenin

Silahlar, sanat eserleri, piyano gibi ürünler… liste daha fazla uzayabilir. Kiraladığınız nakliye firmaları büyük ürünleri ya da daha pahalı ürünleri taşımak için yeterli yetkinliğe sahip olmayabilirler. Bu nedenle uzmanlaşmış bir nakliye firması ile anlaşmanız gerekebilir. Nakliyecilerin neyi taşıyıp neyi taşımayacağı konusunda net olarak bilgi sahibi olmanız gerekir.

 1. Boş Kutuları Toplamaya Başlayın

Restoranlardan, marketlerden ve kırtasiye gibi yerlerden ücretsiz kutuları toplayın. Yerel kütüphanenize giderek onlara küçük bir meblağ ücret ödediğiniz zaman bu kutulara sahip olabilirsiniz. Genellikle bu tarz yerlerde istediklerinden daha fazla kutuya sahip olurlar ve bu kutuları sizlere bedavaya vermekten bile mutluluk duyarlar.

Acilen Yapılması Gerekenler

 1. Gerçekçi bir Bütçe Hesaplaması Planlayın

Taşınmak pahalı bir süreç olabilir. Yeni mobilyalar almanız, nakliyeciler, kira ve diğer giderler, cebinizden yüklü miktarda para çıkması anlamına gelir. Önceden bütçe planlaması yapmanız giderlerinizi kontrol etmenizi sağlar. Önceden öngörülmeyen harcamalarınız için para biriktirmeye başlamanız iyi olur.

 1. Taşınma Gününüz için Önceden İşinizden İzin Alın

Taşınma gününüzü önceden planlayın ve bu tarih için işinizden izin isteyin. Eğer taşınma gününüzü Cuma gününe alabiliyorsanız, bu harika olur. Bu sayede hafta sonunu hem taşınma sonrası dinlemek hem de evinizi organize etmek için ayırmış olursunuz.

 1. Kilitleri Şimdiden Değiştirin

Eğer evinizin anahtarlarının başka bir insanda olmasını istemiyorsanız, kilitleri değiş edin. Bu sayede eve girişin sadece sizin yaptığınızdan emin olacaksınız. Kilitler ortalama 10 dolar civarı tutar. Yeni tip kilitler ise 20 dolar ile 30 dolar arasında değişir.

 1. Halıları Buhar ile Temizleyin

Bu işlemi içeriye mobilyalarınızı almadan önce yapın ve eviniz bu sayede taze bir başlangıca sahip olsun. Profesyonel temizlik yapan bir servise ödeme yapabilirsiniz. Oda başına ortalama olarak 50 dolar ödemeniz gerekir. Çoğu halı yıkama servisleri eve gelmeden önce yaklaşık 100 dolarlık işin olmasını isterler. Eğer isterseniz günlük 30 dolar tutarında buhar temizleyicisi kiralayabilirsiniz. Böylece kendi temizliğinizi kendiniz yapmış olursunuz. Ben bir arkadaştan buhar temizleyicisi ödünç alarak paradan tasarruf ettiğimi hatırlıyorum.

 1. Dolaplarınızı Temizlemeye Başlayın

Eski kiracıların kullanmış oldukları dolapları doğrudan kullanmak istemezsiniz. Eve ilk taşındığınız zaman derinlemesine temizlenmesi gereken yerlerden birisi de dolaplardır. Temizlik yaparken toksik olmayan temizleyicileri tercih etmeniz önemlidir. Ben kendi evimi temizlerken dolaplardan bir tanesinde fare pisliği buldum. Bu da beni diğer ipucuma götürüyor.

 1. Böcek İlacı Kullanın

Bu fareler, hamam böcekleri, sinekler, karıncalar ve davetli olmayan bütün misafirler için geçerlidir. Böceklerden kurtulmanızı sağlayacak pek çok kendin yap projesi bulunur. Fakat eğer büyük silahları çıkarmanız gerekirse, böcek ilaçlama için servis kiralamanız yerinde olur. Şirketler ilaçlama yapmak için 100 dolar ile 300 dolar arasında para talep etmektedir. Bu fiyat aylık ücrettir. Her ziyaret için 50 dolar talep edebilirler.

Fare cinsi düşmanlar için, zehirli paketleri mutfağa koymanız yeterli. Ben mutfak dolaplarında daha önce karşılaşmış olduğum farelerden kurtulmak amacı ile bu kendin yap yönteminden faydalandım ve kısa süre sonra mutfağımda daha fazla fare pisliği ile de karşılaşmadım.

Yorum Yap
Yorumlar

Yorum Yok!